Bratislava, 31. október 2024
Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti vyhlasuje UNESCO už od roku 2011. Na Slovensku zastrešuje dianie spojené s touto medzinárodnou iniciatívou platforma Mediálna gramotnosť+, ktorej koordinátorom je Rada pre mediálne služby. Všetky aktivity, ktoré počas aktuálneho ročníka iniciatívny členovia platformy pripravili, rámcoval podtitul Možnosti vs. Zodpovednosť: Ako (pre)žiť v digitálnom svete. Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti zahŕňal workshopy, diskusie, konferencie, ale vzišiel z neho napríklad aj návod na prežitie kvalitného života v digitálnom svete. Osem praktických rád tohto návodu, vysvetlených priamo ich autormi - odborníkmi na digitálnu zodpovednosť, online bezpečnosť či kritické myslenie, sa k verejnosti dostávajú priamo prostredníctvom sociálnych sietí.
Prehľad všetkých aktivít tohtoročného Týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti zhromažďovala Rada pre mediálne služby na svojom webovom sídle; informovala o nich aj prostredníctvom špeciálneho vydania newslettera - jedinečného prehľadu aktivít a inšpirácií z oblasti mediálnej gramotnosti, ktorý vydáva už takmer dva roky. „Hovoriť o online priestore v duchu možností aj zodpovednosti je dnes nevyhnutné, pretože schopnosť kriticky analyzovať obsah na internete a vedieť, ako zodpovedne používať technológie, je kľúčom k prežitiu v digitálnom veku," objasnila dôvody pripojenia sa k iniciatíve UNESCO Viktória Norisová, koordinátorka pre mediálnu gramotnosť v Rade pre mediálne služby. „V jedinom týždni sa nám podarilo zorganizovať viac ako sto hodín vzdelávacích aktivít a diskusií, ktorých sa zúčastnilo vyše tisícpäťsto účastníkov, prostredníctvom ktorých sa budú všetky dôležité posolstvá smerujúce k zvyšovaniu informačnej gramotnosti šíriť ďalej. Ďakujem všetkým kolegom z platformy Mediálna gramotnosť+, ktorí aj takto prispeli k podpore mediálnej gramotnosti na Slovensku“, dodala V. Norisová.
Do Týždňa mediálnej gramotnosti sa Rada pre mediálne služby zapojila nielen ako koordinátor platformy, ale aj zorganizovaním úspešnej konferencie zameranej na aktuálne výzvy digitálneho vzdelávania. Desiatky učiteľov, digitálnych koordinátorov a pracovníkov knižníc na nej svojimi skúsenosťami prispeli k hľadaniu rovnováhy medzi príležitosťami, ktoré digitálny svet ponúka, a zodpovednosťou, ktorá je pri ich využívaní nevyhnutná. Počas konferencie, ktorú Rada a platforma zorganizovali v spolupráci s Prešovskou univerzitou a Regionálnym centrom podpory učiteľov, sa mohli účastníci zapojiť do workshopov, ktoré im poodhalili svet umelej inteligencie, objasnili pozadie správania sa mladých ľudí na internete a priblížili riziká zdieľania neoverených informácií, zorientovali ich aj v základných nástrojoch kritického myslenia a poukázali tiež na pozitívny efekt čítania kníh pri eliminácii nežiadúcich dopadov digitálnej éry na deti a ich rozvoj. Účastníci konferencie na nej ocenili najmä šírku tematického záberu a získaný prehľad v relevantných zdrojoch, ktorý im bude slúžiť pre ďalšiu inšpiráciu. Zrozumiteľné a praktické poznatky lektorov workshopov využijú podľa vlastných slov nielen na hodinách mediálnej výchovy.
Rady z cyklu "Ako prežiť v digitálnom svete" bude Rada pre mediálne služby na sociálnych sieťach platformy Mediálna gramotnosť+ pridávať až do nedele. Aktuálne informácie o svojich aktivitách týkajúcich sa mediálnej gramotnosti zverejňuje na webovom sídle.