Aktivity členov platformy Mediálna gramotnosť+ počas Týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti 2024

Členovia platformy Mediálna gramotnosť +, ktorej koordinátorom je Rada pre mediálne služby, sa opäť pripájajú  k iniciatívne UNESCO Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti. Témou tohto ročníka je Možnosti vs. Zodpovednosť: Ako (pre)žiť v digitálnom svete. Počas týždňa pripravia konferenciu, diskusie, workshopy a iné verejné podujatia. Okrem rôznych podujatí členovia platformy ponúknu užívateľom sociálnych sietí niekoľko návodov Ako (pre)žiť v online svete. Príspevky členov budú zverejnené na sociálnych sieťach platformy Mediálna gramotnosť+ (Facebook, Instagram, Linkedin).

 

22. októbra 2024

Kultúra pre školy

Gymnázium J. Papánka, Vazovova 2,  Bratislava

Lektorky: doc. PhDr. Ľuboslava Sejčová,CSc., Mgr. Ing. Ida Szalayová, doc. PhDr. Mgr. Ingrid Hupková,PhD.                                            

Edukačné workshopy Národného osvetového Centra na prevenciu rizikového správania mládeže v offline a online prostredí a na podporu duševného zdravia pre vybraných  študentov stredných škôl

 

23. októbra 2024

Zmudri digitálna poradňa pre rodičov

Orange Digital Center, Bratislava  

Téma: Čo vidia deti v mobiloch?

Lektorkou bude Marcela Belianská z Katedry žurnalistiky FiF UK, ktorá sa vo svojej vedecko-výskumnej činnosti venuje problematike umelej inteligencie, dezinformácií, fenoménu influencerstva na sociálnych sieťach a skrytým hrozbám online priestoru a vedie vzdelávacie kurzy pre študentov i dospelých orientované na rozvoj mediálnej gramotnosti.  

Viac o podujatí

 

24. októbra 2024

Nebezpečí sociálního inženýrství: Jak chránit děti před online útoky

Online večerná škola: Link na podujatie: https://bit.ly/4eH3n99

Lektor: Martin Kožíšek, Safer Internet Centrum Česká republika.

Sociální inženýrství je stále častěji využíváno jako účinný nástroj k útokům na děti v online prostředí. Tento webinář odhalí taktiky a strategie, které útočníci používají k manipulaci a získání důvěry dětí. Dozvíte se, jak rozpoznat varovné signály, jaké jsou nejnovější trendy v sociálním inženýrství zaměřeném na děti a jak můžete efektivně chránit své děti před těmito hrozbami. Webinář je určen pro rodiče, pedagogy a všechny, kteří chtějí zvýšit bezpečnost dětí v digitálním světě. 

Podrobnejšie informácie o online podujatí

 

Informačné vzdelávanie

Slovenská národná knižnica, Martin

Lektorka: Kristína Blažeková, Zvol si info.  

Podujatie bude zamerané na rozvoj informačnej a mediálnej gramotnosti a kritického myslenia a primárne je určené žiakom a študentom nad 15 rokov. 

Podrobnejšie informácie o podujatí

 

Mysli "kriticky" - Ovládni médiá

Connect klub (IPčko), Michalovce

https://connectklub.sk/aktualny-program/

 

AI v spolupráci s EuropeDirect

Kreate klub (IPčko), Prešov

https://kreateklub.sk/program-kreate-klubu/

 

25. októbra 2024

Konferencia: Možnosti vs. Zodpovednosť: Ako (pre)žiť v digitálnom svete

Prešovská univerzita, Prešov

Rada pre mediálne služby a platforma Mediálna gramotnosť+ v spolupráci s Prešovskou univerzitou a Regionálnym centrom podpory učiteľov konferenciu pre učiteľov*ky, digitálnych*e koordinátorov*ky a pracovníkov*čky knižníc zameranú na aktuálne výzvy digitálneho vzdelávania. Tematicky sa podujatie zameria na rovnováhu medzi príležitosťami, ktoré digitálny svet ponúka, a zodpovednosťou, ktorá je pri tom nevyhnutná– od komunikácie, cez kritické myslenie, až po overovanie faktov v ére umelej inteligencie. Praktické workshopy poskytnú účastníkom nástroje, ako tieto témy implementovať do ich praxe, či už v školách, knižniciach alebo pri práci s mládežou. 

Podrobnosti o konferencii

 

Quiz: Médiá?!

Flek KLUB (IPčko), Trnava

https://flekklub.sk/program-flek-klubu/

 

28. októbra 2024

Nehejtujme, edukujme

Zmudri: online workshop pre učiteľky a učiteľov  

Ako žiaci vnímajú obsah na sociálnych sieťach a aké mechanizmy ovplyvňujú ich online skúsenosti? počas workshopu sa účastníci*čky dozvedia, ako fungujú algoritmy sociálnych sietí tiež sa budeme zaoberať témou umelej inteligencie a jej schopnosťou manipulovať s informáciami.

 

Kultúra pre školy

Gymnázium L. Sáru, Karloveská ul.,  Bratislava

Lektorky: doc. PhDr. Ľuboslava Sejčová,CSc., Mgr. Ing. Ida Szalayová, doc. PhDr. Mgr. Ingrid Hupková,PhD.                 

Edukačné workshopy Národného osvetového Centra na prevenciu rizikového správania mládeže v offline a online prostredí a na podporu duševného zdravia pre vybraných  študentov stredných škôl

 

Edusteps: Ako rozvíjať kritické myslenie u žiakov – orientácia v médiách

Workshop poskytne učiteľom 2. stupňa základných škôl praktické nástroje a metódy na podporu kritického myslenia žiakov v kontexte moderných médií. Účastníci sa naučia, ako viesť žiakov k rozlišovaniu medzi dôveryhodnými a zavádzajúcimi informáciami, identifikovať manipulácie v médiách a rozvíjať schopnosť samostatne hodnotiť obsah. Cieľom je pripraviť učiteľov na efektívnu prácu s médiami a informáciami v každodennej výučbe a viesť žiakov k zodpovednému prístupu k informáciám.

 

29. októbra 2024

Sloboda médií a ochrana novinárov

Európske informačné centrum, Palisády 29, Bratislava

Diskusiu o stave právneho štátu na Slovensku v kontexte slobody médií. Po otvorení podujatia bude nasledovať prezentácia prof. Lucie Mokrej, dekanky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave na tému Charta základných práv EÚ v kontexte právneho štátu. Po prezentácii bude nasledovať panelová diskusia v zložení: Lucia Mokrá (dekanka FSEV UK), Vladimír Bilčík (expert v oblasti zahraničnej a európskej politiky) a Željko Sampor (expert v oblasti regulácie SLAPP a plurality médií). Diskusiu moderuje Lilla Hegyi Ozoráková (Slovenské národné stredisko pre ľudské práva). Na podujatie je potrebné sa zaregistrovať.

 

31. októbra 2024

Argumentačné fauly

ID KLUB (IPčko), Nitra

https://idklub.sk/program-id-klubu/

 

Iné aktivity platformy Mediálna gramotnosť+

 

Zmudri  

Kritické myslenie na sociálnych sieťach

Workshopy na základných a stredných školách na východe Slovenska.

 

Fakulta masmediálnej komunikácie UCM v Trnave

Príručku mediálnej gramotnosti pre mladých

Študentmi FMK budú v rámci výučby diskutovať o aktuálnych a budúcich výzvach v oblasti mediálnej gramotnosti výsledkom diskusií bude vytvorenie Príručku mediálnej gramotnosti pre mladých.

 

Zoznam aktivít budeme postupne aktualizovať a dopĺňať. 

Kalendár podujatí

pondelok utorok streda štvrtok piatok sobota nedeľa
30
 
31
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
1
 
2