Rada pre mediálne služby zverejnila svoju správu o dianí na sociálnych sieťach a platformách na zdieľanie videí v súvislosti s teroristickým útokom na Zámockej ul.

Dňa 12. októbra 2022 o 19. hod. bol na Zámockej ulici v Bratislave spáchaný prvý teroristický čin v dejinách Slovenska. Už niekoľko hodín po vražde spustila Rada pre mediálne služby sériu aktivít s cieľom eliminovať dopad šírenia teroristického a nelegálneho obsahu, ako aj nenávistných prejavov v online priestore. 

V početných prípadoch viedol okamžitý zásah Rady pre mediálne služby k požadovaným reakciám platforiem na zdieľanie obsahu. Vo viacerých sa však len v praxi potvrdili legislatívne obmedzenia pri vynucovaní dodržiavania očakávaných štandardov a nevyhnutná potreba ďalších opatrení v oblasti systémového dohľadu nad šírením informácií v online priestore. Ich časový harmonogram je dostupný tu

Svoje aktivity Rada spísala do ucelenej správy, ktorá podrobne popisuje nielen kroky, ktoré od útoku do dnešného dňa podnikla, a reakcie, ktoré vyvolali, ale aj dôsledne mapuje online prostredie, ktoré prispelo k radikalizácii útočníka, pričom pomenúva rezervy možného dohľadu nad ním, ktoré môžu mať za následok ďalšie podobné činy.

Správa s názvom Teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave: bezprostredné a preventívne aktivity Rady pre mediálne služby na zamedzenie šírenia nelegálneho a škodlivého obsahu (Správa o reakciách digitálnych platforiem na útok a o ich podiele na radikalizácii páchateľa) je dostupná tu.

Kalendár podujatí

pondelok utorok streda štvrtok piatok sobota nedeľa
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5