Platforma Mediálna gramotnosť+ sa pripojí k iniciatíve Unesca 

Aj tento rok vyhlasuje UNESCO na posledný októbrový týždeň iniciatívu Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti. Ústrednou témou aktuálneho ročníka je Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore. Cieľom je na globálnej i národnej úrovni posilniť prostredníctvom rôznych aktivít schopnosť jednotlivcov a spoločnosti porozumieť a kriticky posudzovať informácie v digitálnej dobe a prispievať k lepšiemu porozumeniu mediálnych a informačných výziev. Zároveň je tento týždeň príležitosťou upriamiť pozornosť a motivovať ľudí z celého sveta, vrátane vlád, vzdelávacích inštitúcií, médií a občianskej spoločnosti, aby spoločne pracovali na zlepšení gramotnosti v oblasti médií a informácií.

Na Slovensku zastreší aktivity Týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti platforma Mediálna gramotnosť+. Ambíciou je vyzdvihnúť dôležitosť každého jednotlivca ako potenciálneho nositeľa zmeny vo svojom okolí, ktorý zodpovedným a bezpečným využívaním médií či šírením osvety dokáže prispieť k mediálne gramotnejšej spoločnosti. Členovia platformy Mediálna gramotnosť+ sa k iniciatívne UNESCO pripoja organizovaním diskusií, workshopov a iných verejných podujatí. 

Rada pre mediálne služby spolu s partnermi z platformy organizuje počas týždňa konferencie pre učiteľov, digitálnych koordinátorov a pracovníkov knižníc. Podujatia sa uskutočnia 24. októbra 2023 popoludní v Bratislave a 27. októbra 2023 dopoludnia v Prešove. Obe konferencie budú rozdelené na dve časti – panelovú diskusiu a praktické workshopy. Témou panelových diskusií sú offline influenceri ako zdroj múdrosti v digitálnej ére. Diskutujúci budú spoločne uvažovať nad tým, aká je úloha učiteľov, digitálnych koordinátorov a pracovníkov knižníc v 21. storočí. Debatovať budú o tom, ako môžu offline influenceri prispieť k zvyšovaniu mediálnej a informačnej gramotnosti rôznych vekových skupín, ale aj o schopnostiach a zručnostiach potrebných pre prežitie v digitálnej ére. 

Podrobnosti o konferenciách

Ďalšie aktivity členov počas Týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti

Členovia platformy vyzývajú školy, knižnice, ale aj širokú verejnosť, aby sa zapojila do podpory mediálnej a informačnej gramotnosti, a to nielen počas iniciatívy. Pre pedagógov pripravili databázu užitočných odkazov na materiály, ktoré súvisia s problematikou mediálnej gramotnosti. Odkaz na databázu

 

Obr_6  Obr_7  Obr_8  Obr_9

Obr_10  Obr_11  Obr_12

 

Zaujíma vás problematika mediálnej gramotnosti? Chcete pravidelne dostávať informácie a inšpirácie z tejto oblasti? Prihláste sa na odber newslettra. ODOBERAŤ

Kalendár podujatí

pondelok utorok streda štvrtok piatok sobota nedeľa
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30